نکات کلیدی عکاسی سفر
نکات کلیدی عکاسی سفر

من  ویلیام لو مدرس يک کارگاه عکاسي سفر  در چين بودم و از تعريف داستان سفرم براي راهنمايي شما جهت عکاسي بهتر در سفربسيار خوشحالم.

عناصر گرافيکي

عناصر گرافيکي از قبيل : خطوط ، اشکال ، فرم ها ،بافت ها ، الگو ها و رنگ ها هستند . من در هنگام سفر به طور مداوم  درجست و جوي عناصر جالب و يا منحصر به فرد هستم. هنگامي که از اين نوع تصاوير عکس برداري مي کنم توجه ويژه اي به ترکيب بندي دارم ، در بيشتر موارد با عناصر گرافيکي تکراري که منجر به يک تصوير جذاب مي شود، قاب را پر مي کنم . اين يک عکس از يک بسته از دسته هاي جارو است که در کنار هم هستند که در يک مغازه محلي بود .  در اين عکس  بافت هاي تکراري از سر جاروها در نظر بيننده بي  نهايت گسترش يافته به نظر مي رسد.

نور پردازي طولاني درطول روز

من پاييز در Bashang, Inner Mongolia, China بودم که درآن موقع عکاسي رنگي انجام مي دادم.  يک روز آسمان ابري، تاريک و خيلي وحشتناک بود و در آن هنگام من ازميان يک جفت درخت بدون برگ که در يک دشت بود عبور مي کردم که ناگهان يک ايده به ذهنم زد : چرا يک عکس با نور پردازي طولاني نگيرم . براي نمايش “در جريان بودن  ابرهاي تيره از اين دو درخت ثابت به عنوان پيش زمينه استفاده کردم. براي اين کار من يک فيلتر تراکم خنثي ND  ده استپه بر روي لنز (با اين کار ۱۰ استپ نور را مي توانيم کم کنيم) استفاده کردم که باعث شد به سرعت شاتر ۵۱ ثانيه دسترسي پيدا کنم.

مراحل محاسبه نور پردازي طولاني 

  1.  دوربين خود را بروي سه پايه قرار دهيد ،کادر عکس را ببنديد.
  2.  دوربين را روي حالت دستي قرار دهيد.
  3.  فيلتر ND  را بروي لنز ببنديد.
  4.  سرعت شاتر را  بر اساس نوردهي محاسبه شده با فيلتر ND تنظيم نماييد ، اگر سرعت شاتر محاسبه شده بالاتر از ۳۰ ثانيه باشد ، تنظيمات دوربين را بروي حالت Bulb (B)  قرار دهيد..
  5.  از کابل و تايمر، جهت گرفتن عکس استفاده کنيد.
نکات کلیدی عکاسی سفر
ISO 100, 51s, F8

براي لحظات زود گذر و حساس آماده باشيد

يک روز در Yuanyang ، ما در يک روستا رقدم مي زديم که من کارگران اين کاميون را در حال تخليه ديدم و من بلافاصله يک عکس گرفتم قبل از اينکه من را همراه دوربين ببينند . براي عکاسي خياباني بايد اينگونه باشيد ، شما بايد آماده و سريع باشيد .

نکات کلیدی عکاسی سفر
ISO 640, 1/1000s, F4

دنبال کردن نکات زير قطعا به سريع شدن دست شما در عکاسي کمک مي کند ، خواه شما در يک سوپر مارکت يا خيابان يا … باشيد.

  1.  وايت بالانس را بر حسب نور روز قرار دهيد.
  2. ۲- ISO  را نسبتا بالا (تا جايي که کيفيت عکس خراب نشود) قرار دهيد.
  3. ۳- سرعت شاتر بالا را انتخاب کنيد(دوربين را روي حالت شاتر مبنا قرار دهيد).

با انجام مراحل بالا وقتي يک موقعيت حساس ( زود گذر ) پيش مي آيد ، شما به راحتي مي توانيد عکس بگيريد بدون اينکه بخواهيد تنظيمات را تغيير دهيد يا دوربينتان را تنظيم کنيد و به نتيجه دلخواهتان دست پيدا مي  کنيد. فقط شما بايد کادر بندي مناسب را انجام دهيد اين ديگر بر عهده شماست .در زير چند عکس که در لحظات حساس با استفاده از تکنيک هايي که گفتم گرفته شده است . مي توانيد ببينيد :

نکات کلیدی عکاسی سفر
ISO 320, 1/400s, F5.6
نکات کلیدی عکاسی سفر
ISO 1000 , F8 , 1/320s
نکات کلیدی عکاسی سفر
ISO 250 , 1/500s , F2.8

 

فريز کردن

گله اي از حيوانات مزرعه مانند اسب يکي از موضوعات اصلي عکاسي است و من براي اين موضوع به Bashang, Inner Mongolia, China سفر کردم. اين يک عکس از صبح خيلي زود است که براي فريز کردن دويدن اسب هاست ، که سرعت شاتر بالا (حدود ۱/۱۰۰۰ ثانيه ) احتياج است .براي دستيابي به اين سرعت شاتر من ايزو را روي ISO 1000 و ديافراگم را روي F5.6  تنظيم کردم. عبور اسب ها از رودخانه بسيار سريع و همچنين تلاطم آب هم زياد بود ، روشن است که عکس برداري بايد سريع و به صورت پيوسته(حالت پيوسته) انجام شود ، با اين روش شانس بيشتري براي گرفتن عکس خوب و با کيفيت بيشتر داريم.

نکات کلیدی عکاسی سفر
ISO 1000 , 1/1000s , F5.6
نکات کلیدی عکاسی سفر
ISO 400 , ۱/۱۰۰۰s , F 7.1

ايام خوش همراه با عکاسي برايتان آرزو مي کنم .

The Perfect Picture School of Photography : از مجموعه 

از William Yu

درباره نویسنده

client-photo-1
IRAN PHOTO TOURS

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید