این روزها توی فراخوان خیلی از جشنواره ها ، نمایشگاه ها ، مسابقات عکاسی و … ازتون میخوان که با توجه به محدودیت های آپلود ، عکس هاتون را به ابعاد و اندازه های خواسته شده ، تغییر بدین و سپس ارسال کنید.
از طرفی اگر تغییر اندازه و حجم عکس ها به روش اصولی و توسط نرم افزار های حرفه ای انجام نشه ، میتونه کیفیت عکس ارسالی تون را به شدت کاهش بده و تاثیر منفی در داوری و انتخاب عکسها بگذاره.
در این پست قصد داریم بهتون یکی از بهترین روشها برای تغییر اندازه عکس ها و رسیدن به کیفیت مطلوب را آموزش بدیم.

در فراخوان رویدادها معمولا چه اندازه هایی از عکس را ، میخوان که تغییر بدین ؟

در فراخوان هایی که برای جشنواره های داخلی و خارجی و نمایشگاه ها و … اعلام میشه ، معمولا با به کاربردن اصطلاحات زیر و تعیین مقدار برای اون در متن فراخوان ، ازتون میخوان که اندازه عکس هاتون را تغییر بدین  :

۱. حداکثر عرض عکس
۲. حداکثر ارتفاع عکس
۳. بزرگترین ضلع عکس
۴. حجم عکس

اما هر کدام از این اصطلاحات چه معنایی میتونن داشته باشن ؟

عکس هایی که برای رویداد های مختلف ارسال می کنید جز یکی از حالتهای زیر هستند : عکسهاتون یا  افقی (landscape) هستند یا عمودی(portrait) و یا مربعی(square)

در فراخوان رویداد های عکاسی ، حالتهای مختلفی از تغییر اندازه را ممکنه مطرح کنند. ما اینجا به بررسی همه حالتها می پردازیم.

نکته : تمامی اعدادی که در این مقاله زده میشه صرفا مثال هست. شما باید اعدادی که در فراخوان ها بهش میگن جایگزین کنید.

در حالت اول ممکنه از شما بخوان که حداکثر اندازه عرض عکس مثلا مقدار ۱۴۰۰ پیکسل و حداکثر اندازه ارتفاع آن مقدار ۱۰۵۰ پیکسل باشد . این به این معناست که عرض هیچ عکسی نباید از ۱۴۰۰ پیکسل یا ارتفاع هیچ عکسی نباید از ۱۰۵۰ پیکسل بیشتر باشه .

بنابراین اگر عکستون افقی هست ، باید اندازه عرض آن که در این حالت بزرگترین ضلع عکس تون هم محسوب میشه ، ۱۴۰۰ پیکسل داشته باشه و ارتفاع اون هم ۱۰۵۰ پیکسل یا کمتر باشه .

اگه عکستون عمودی باشه باید اندازه ارتفاع اون که در این حالت بزرگترین ضلع عکس حساب میشه ، ۱۰۵۰ پیکسل داشته باشه و بنابراین عرض عکس خواه ناخواه کمتر از ۱۰۵۰ پیکسل خواهد شد .

اگه عکستون مربع باشه باید ابعاد اون ۱۰۵۰ *۱۰۵۰ پیکسل داشته باشه.

حالت دیگه ای که ممکنه ازتون بخوان اینه که، بگن حداکثر اندازه بزرگترین ضلع عکس مثلا ۱۴۰۰ پیکسل باشه . این به این معناست که عرض هیچ عکسی از ۱۴۰۰ پیکسل یا ارتفاع هیچ عکسی از ۱۴۰۰ پیکسل بیشتر نباشد.

بنابراین در صورتی که عکستون افقی هست ،  باید حداکثر اندازه عرض عکس ۱۴۰۰ پیکسل باشه و اگر عکستون  عمودی هست ، باید حداکثر اندازه ارتفاع آن ۱۴۰۰ پیکسل باشه و در نتیجه عرض آن کمتر از ۱۴۰۰ می شه.

برای این حالت اندازه ابعاد عکس های مربع هم باید ۱۴۰۰*۱۴۰۰ پیکسل و کمتر باشه .

اما بهترین نرم افزار برای تغییر اندازه عکس کدومه و چطور این کار را انجام بدیم ؟

همچنان نرم افزار فوتوشاپ بهترین گزینه و حرفه ای ترین برای عکاسان هست. البته نرم افزارهای دیگه ای هم وجود دارن که کار تغییر سایز عکس را انجام میدن ولی گزینه هایی که فتوشاپ برای تغییر اندازه و حجم قرار میده اصولی و راحتتر هست.

تغییر ابعاد عکس در فتوشاپ هم روشهای مختلفی داره که بهترینش استفاده از  Image Processor هست و ما هم همین روش را قراره در ادامه توضیح بدیم.

نحوه تغییر اندازه عکس با استفاده از Image Processor

برای تغییر اندازه عکس هایتان ، شما ایتدا باید نرم افزار فوتوشاپ را باز کنید. سپس از منوی File وارد گزینه Script بشین و پنجره Image Processor را انتخاب کنین.

زمانیکه پنجره Image Processor باز شد ، ۴ بخش مجزا که از ۱ تا ۴ شماره گذاری شده را خواهید دید. که در ادامه به توضیح این ۴ بخش خواهیم پرداخت .

بخش ۱ در پنجره Image Processor : انتخاب عکسهایی که قراره تغییر اندازه بدین (Select the images to process)

بخش اول پنجره Image Processor مربوط به انتخاب عکس هایی هست که قراره اندازه اونها را تغییر بدین.

اولین مورد در این بخش Use Open Images هست که کاربردش برای وقتی هست که شما عکسهاتون را داخل فتوشاپ ویرایش کردین و باز هست و الان قراره مستقیما اندازه اونها را تغییر بدین و سپس از فتوشاپ خارج بشین.
ما معمولا تعداد عکس زیاد را همزمان داخل فتوشاپ باز نمی کنیم ، بنابراین اگر عکس هاتون کم هست این گزینه را انتخاب کنید.


اما اگه تعداد عکسهایی که قراره تغییر اندازه بدین زیاد هست و همه اونها را داخل یه پوشه(فولدر) قرار دادین و الان قراره اندازه همگی را باهم تغییر بدین ، گزینه Select Folder استفاده کنید.

اگه داخل پوشه اصلی عکس ها پوشه های فرعی قرار داده باشین  (مثلا یه پوشه به اسم عکسهای سفر ، یه پوشه به اسم عکس های طبیعت و …) و بخواین عکسهای اون پوشه ها را با هم همزمان تغییر اندازه بدین تیک Include All sub-folder  را بزنید.

بخش ۲ در پنجره Image Processor : تعیین محلی برای ذخیره عکس هایی که قراره تغییر اندازه پیدا کنند . (Select location to save processed images)

بخش ۲ مربوط به تعیین محل ذخیره عکسهایی هست که اندازشون قراره تغییر پیدا کنه. در حالت پیش فرض محل ذخیره عکسهای تغییر سایز یافته ، در پوشه ای به نام JPEG یا JPG بر روی دسکتاپ شما انتخاب شده .


اما اگه بخواین عکس های تغییر سایز یافته ، در همون محل اصلی عکسها ذخیره بشه ، باید گزینه Save in Same Location را انتخاب کنید.
باز در این حالت اگر بخواین که ساختار پوشه بندی(در مرحله قبل بهش اشاره شد) که انجام دادین ، تغییر نکنه باید تیک گزینه Keep folder Structure را بزنید.

بخش ۳ در پنجره Image Processor : تعیین نوع عکس ، ابعاد ، کیفیت و فضای رنگی موردنیاز شما (File Type)

می رسیم به بخش ۳ که خیلی هم مهمه و مربوط به تنظیمات تغییر اندازه عکس هست. در این بخش قراره نوع عکس ، اندازه عرض و ارتفاع عکس ، کیفیت عکس  و فضایی رنگی عکس را تعیین کنیم.

در بیشتر رویدادها ازتون میخوان که فایل را به صورت JPG  یا همون JPEG ارسال کنید. بنابراین در این بخش تیک Save as JPEG را بزنید. برای تعیین کیفیت عکس از گزینه Quality استفاده می کنیم.

کیفیت تصویر عددی هست بین ۱ تا ۱۲ که یک کمترین مقدار و ۱۲ بیشترین مقدار . در این بخش فعلا کیفیت را روی بالاترین عدد قرار می دیم و در مراحل پایانی بعد از اعمال تغییرات اندازه ،  برای کاهش حجم فایل عکس در صورت نیاز از این گزینه استفاده می کنیم.

باز توی خیلی از جشنواره ها و رویداد ها برای هماهنگی بین ارسال کنندگان ازشون خواسته میشه فضای رنگی عکس ها sRGB باشه ، که از این قسمت میتونید تیک Convert Profile to sRGB اون رابزنید.

با اینکار اگر عکس شما در فضاهای رنگی دیگه ثبت ویرایش شده باشه(مثل Adobe RGB و …) به فضای رنگی sRGB تغییر پیدا میکنه .

اگه یاتون باشه ابتدای همین مقاله گفتیم ۲ حالت ممکنه ازتون بخوان که اندازه های عکس ها را تغییر بدین .
الان میخوایم بگیم مقادیر اندازه های گفته شده را در کدوم قسمت قسمت وارد کنیم.

برای حالتی که ازتون خواسته بودند : حداکثر اندازه عرض عکس مثلا مقدار ۱۴۰۰ پیکسل و حداکثر اندازه ارتفاع آن مقدار ۱۰۵۰ پیکسل باشد ، مطابق شکل زیر عمل کنید .

مقادیر زیر را در قسمت Resize to Fit قرار میدیم. مقدار W: 1400 که مربوط به حداکثر عرض عکس و مقدار H:1050 که مربوط به حداکثر ارتفاع عکس هست ، قرار بدین. مقدار Quality هم روی مقدار ۱۲ بگذارین.

و برای حالتی که ازتون خواسته بودند : حداکثر اندازه بزرگترین ضلع عکس مثلا ۱۴۰۰ پیکسل باشه، مقادیر زیر را در قسمت Resize to Fit قرار بدید.
مقدار W: 1400 که مربوط به عرض عکس و مقدار H:1400 که مربوط به ارتفاع عکس هست ، قرار بدین. مقدار Quality هم روی مقدار ۱۲ بگذارین.

بخش ۴ در پنجره Image Processor : اعمال تنظیمات جمعی و کپی رایت (Perfeerence)

بخش ۴ در Image Processor  شامل اعمال یه اکشن خاص و اتوماتیک روی همه عکس ها و همچنین کپی رایت شما روی عکسهاست.

مورد اول که گزینه Run Action هست در این مورد به کار نمیاد، چون شما عکسهاتون را ویرایش نهایی کردین و نمیخواین دیگه کاری روش انجام بدین. ولی میتونید در قسمت Copyright Info  ایمیل یا هر اطلاعات دیگه ای را که فکر می کنید براتون مهمه را وارد کنید.

بعد از این مرحله گزینه Run در بالا سمت چپ پنجره را بزنید و با این کار عکس هایتان یکی پس از دیگری تغییر سایز پیدا میکنن و در محلی که براش در بخش ۲ تعیین کردین، ذخیره می شن.

روش تغییر حجم عکس ها بعد از تغییر در اندازه آنها

حالا که عکسهاتون ذخیره شده و اندازه اونها مطابق با اندازه های خواسته شده در متن فراخوان تغییر پیدا کرد ، نوبت به تغییر حجم عکس ها میشه.
حجم عکس ها هم یکی از اون مواردی هست که در بیشتر موارد ازتون میخوان از مقدار خاصی (مثلا ۲ مگابایت ) بیشتر نباشه.
کاری که باید بکنید اینه که به پوشه ای که عکسهای تغییر سایز یافته ، رفته و ببینید کدوم یکی از عکسها سایزشون از سایزی که ازتون خواسته شده،  بیشتر هست.
وقتی این عکسها را جدا کردین اونها را یکی یکی در فتوشاپ بازکرده و سپس از منوی  File روی گزینه  Save As کلیلک کنید .

بعداز باز شدن پنجره Save As  عکس را با فرمت JPEG  یا JPG ذخیره کنید . با این کار پنجره دیگه ای به نام JPEG Options باز میشه.
در این پنجره شما میتونید با تغییر کیفیت عکس ، تغییرات حجم عکس را از زیر گزینه Preview ببینین.
سپس با رسیدن حجم عکس به مقدار لازم ، کاهش کیفیت عکس را متوقف می کنیم .(مثلا روی عدد ۱۰) و بعدبا زدن دکمه OK عکس را ذخیره میکنیم.
نکته اینکه : برای اینکه بتونید حجم عکس را با استفاده از گزینه Save As کاهش بدین ، باید عکسهاتون ۸ بیتی باشه.
اگر بیشتر از ۸بیت بود، باید قبل از بازکردن پنجره Save As از منوی Image و سپس Mode گزینه ۸Bits/Channel را انتخاب کنید و دوباره مراحل بالا را طی کنید.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه و در پایان اگر سوالی بود در زیر همین پست مطرح کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید